Wspinaczka bouldering
Bouldering to kwintesencja wspinania
Do boulderingu nie potrzebujesz liny ani żadnego sprzętu. Będziesz się wspinać na stosunkowo niskich (do 4,5 metra) ścianach, za asekurację posłuży Ci specjalnie do tego zaprojektowany materac, na który w każdej chwili możesz bezpiecznie zeskoczyć albo zejść.
Dzięki temu do wspinania na boulderowni nie potrzebujesz partnera, który będzie Cię asekurował.
Bouldering jest jednak czymś więcej niż tylko wdrapywaniem się na mniej lub bardziej pochyłe formacje – do pokonania każdego z boulderów (inaczej zwanych problemami wspinaczkowymi) potrzeba zróżnicowanych umiejętności. Jedne wymagają więcej siły, inne balansu a kolejne koordynacji. To, w jaki sposób najłatwiej pokonać taki problem jest swego rodzaju zagadką, do której rozwiązania serdecznie Cię zapraszamy! I zapewniamy, że na naszej ściance wspinaczkowej w Katowicach nie zabraknie atrakcji, nawet jeśli odwiedzasz nas regularnie.
Bouldering w Katowicach dla początkujących
Na początek wystarczą (koniecznie!) zmienne buty i wygodny, sportowy strój.
Jeśli chcesz umówić się na ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE, zapraszamy do kontaktu. Zajęcia trwają godzinę, podczas której dowiesz się jak bezpiecznie boulderować, poznasz podstawowe techniki poruszania się po ścianie i dowiesz się, dlaczego buty wspinaczkowe są lepsze od adidasów.
Bouldering – technika, skala trudności
W LIMBO możesz wspinać się na boulderach (krótkich drogach wspinaczkowych) o 6 poziomach trudności.
Każdy problem na ścianie boulderowej jest oznaczony charakterystycznymi plakietkami przy chwycie/chwytach startowych. Kolor plakietek oznacza trudność boulderu. Wspinając się, powinieneś/-aś używać chwytów w jednym kolorze. Wszystkie drewniane struktury traktuje się jako element ściany, są niejako wspólne dla wszystkich boulderów. Wobec tego możesz z nich korzystać, wspinając się po każdym problemie.
Zielony – jeśli jesteś na ścianie wspinaczkowej pierwszy raz ten kolor jest Twój 🙂 Niektóre z zielonych bulderów mogą stanowić lekkie wyzwanie, ale zdecydowana większość nie powinna sprawić Ci problemów. Zielona trudność będzie też odpowiednia dla dzieci – odległości między chwytami nie są zbyt duże a topy (ostatnie chwyty, kończące każdy boulder) nie są wysoko.
Żółty – jeśli jesteś na ścianie pierwszy raz większość żółtych boulderów będzie dla Ciebie wyzwaniem, ale będą też takie, z którymi bez większych problemów sobie poradzisz. Jeśli wspinasz się już jakiś czas, nie powinieneś mieć z nimi problemu. Bardziej zaawansowani wspinacze spokojnie mogą rozpocząć na nich rozgrzewkę.
Niebieski – zaawansowanym większość z nich powinno udać się zrobić “od strzału”, ale znajdą się też takie, których nie należy lekceważyć. Dla początkujących będą wyzwaniem, choć niektóre być może uda się pokonać.
Czerwony – tutaj nawet zaawansowany boulderowiec będzie musiał spędzić ładnych kilka prób. Początkującym mogą się wydawać niemożliwe.
Fioletowy – bardzo trudne. Wydają się niemożliwe nie tylko początkującym.
Czarny – najtrudniejsze bouldery w LIMBO. Poziom mocno zaawansowany a czasem nawet zawodniczy.
Co to jest bouldering?
Bouldering to rodzaj wspinaczki bez liny, asekuracji – w tym wypadku od wysokości większe znaczenie ma stopień zaawansowania problemów wspinaczkowych. Ściany boulderowe charakteryzują się niższą wysokością – sięgają 4-5 m. Ponadto w obiektach przystosowanych do boulderingu podłoga pokrywana jest grubym, specjalistycznym materacem, który amortyzuje ciało podczas upadku.
Ze względu na to, że podczas boulderingu nie potrzeba żadnego dodatkowego sprzętu, tj. liny oraz uprzęży, aktywność ta cieszy się coraz większą popularnością. Dodatkową zachętą jest to, że podczas wspinaczki pracuje całe ciało, wzmacniają się mięśnie i przez niektórych bouldering traktowany jest jako alternatywa do siłowni czy zajęć fitness.
Wspinaczka bouldering – jak zacząć?
Chcesz wybrać się po raz pierwszy na ściankę wspinaczkową, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Jeśli masz w planach wspinaczkę bouldering, to na początek potrzebujesz wyłącznie wygodnych butów sportowych oraz stroju, który nie będzie krępować ruchów. Jedynym profesjonalnym, rekomendowanym sprzętem jest magnezja, czyli rodzaj talku, który minimalizuje ryzyko pocenia się rąk, a tym samym poprawia przyczepność. Nie musisz od razu kupować magnezji, możesz wypożyczyć woreczek z nią na miejscu, w obiekcie.
Przed rozpoczęciem zabawy na ściance wspinaczkowej nie zapomnij o rozgrzewce. Wspinaczka bez liny angażuje całe ciało, zarówno górne partie ciała (obręcz barkową, tricepsy, bicepsy), jak i nogi, dobrze jest więc przygotować do tego mięśnie.
Jesteś gotowy/-a? W takim razie to, co powinno Cię na tym etapie interesować, to wyłącznie to, że należy poruszać się po baldach oznaczonych konkretnym kolorem. Jeśli więc wybrałeś/-aś chwyty zielone, tylko z nich powinno się korzystać.
Spodobało Ci się wspinanie bez liny? Jeśli planujesz regularne wizyty na ściance, warto zainwestować w buty do boulderingu. Z wyglądu przypominają one wzmocnioną skarpetę, która ściśle przylega do stopy. Pozwala to na lepsze czucie podłoża.
Bouldering Katowice-Ligota
Nie wiesz, gdzie trenować bouldering? Zapraszamy do naszej ścianki wspinaczkowej w Katowicach-Ligocie. Co u nas znajdziesz? Podzielone na sektory ściany z różnorodnymi problemami wspinaczkowymi. Raz w tygodniu przekręcamy fragmenty ściany, dlatego, nawet jeśli odwiedzasz nas regularnie, to nie musisz obawiać się monotonii i rutyny. Oprócz tego zapewniamy antresolę do rozgrzewki, a także kampus. W sklepiku możesz wypożyczyć woreczek z magnezją, zakupić tejpy, czy napić się pysznej kawy. Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi zajęciami ze wspinaczki.